O ogrzewaniu podczerwienią zapewne już niejednokrotnie słyszeliście… Czy natomiast wiecie, jak działa i na czym rzeczywiście polega? Czy ogrzewanie podczerwienią jest w ogóle bezpieczne i czy warto z niego korzystać? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Zacznijmy od podstaw…

Ogrzewanie na podczerwień to stosunkowo nowa metoda grzewcza, lecz coraz częściej wybierana. Nagromadzone mity wokół ogrzewania podczerwienią często powstrzymują nas przed wyborem. Wbrew pozorom koszty eksploatacyjne nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydać, a korzyści płynące z wykorzystania podczerwieni do ogrzania wybranej powierzchni są niezliczone. Ogrzewanie na podczerwień działa bowiem zupełnie inaczej aniżeli tradycyjne systemy grzewcze. Emitowane przez promienniki cieplne fale podczerwone ogrzewają konkretne przedmioty znajdujące się w pobliżu, a nie całą wolną przestrzeń. Ciepłe powietrze jest rozprowadzone równomierne, a co za tym idzie, nie będziecie musieli martwić się o nadmierną utratę ciepła. System ten został opracowany tak, aby zapewnić domownikom wysoki poziom komfortu cieplnego bez obawy o wysokie koszty. Działanie promienników można bowiem porównać do odczuć, jakie wywołuje ciepło słoneczne.

Jeżeli stoisz przed wyzwaniem, jakim jest zmiana dotychczasowego systemu grzewczego, zapoznaj się z ofertą – https://ogrzej.com.pl/category/panele-grzewcze-grzejniki-na-podczerwien. Firma Ogrzej od wielu lat działa na polskim rynku, dostarczając klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu ogrzewania podczerwienią.

Ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień?

No właśnie! Tym, co zapewne interesuje was najbardziej, jest koszt ogrzewania podczerwienią. Nie podamy wam konkretnej kwoty, gdyż jest ona uzależniona od kilku mniej lub bardziej istotnych czynników. Koszty instalacji promienników cieplnych czy paneli grzewczych są stosunkowo wysokie. Niemniej jednak użytkownicy ogrzewania na podczerwień potwierdzają, iż w ostatecznym rozrachunku rozwiązanie to jest naprawdę ekonomiczne. Przy odpowiedniej izolacji budynku, która ma ogromny wpływ na wydajność systemu, koszty instalacji powinny zwrócić się w przeciągu 2-3 lat.

Ogrzewanie na podczerwień – zalety

Niewątpliwą zaletą ogrzewania podczerwienią jest brak cyrkulacji powietrza. Tradycyjne grzejniki działają na zasadzie konwekcji, a co za tym idzie, podnoszą kurz i wszelkie zanieczyszczenia do góry. Ogrzewanie na podczerwień jest w szczególności rekomendowane alergikom. Nie sprzyja powstawaniu siedlisk bakterii i roztoczy. W dodatku promienniki cieplne zostały opracowane tak, aby czyszczenie ich nie sprawiało większych trudności. Co więcej, ogrzewanie redukuje zjawisko nadmiernej wilgotności powietrza. W przypadku ogrzewania podczerwienią temperatura powietrza jest zwykle niższa o 2°C. Co to tak naprawdę oznacza? Dbałość o odpowiedni poziom wilgotności sprawi, iż raz na zawsze pozbędziesz się problemu pleśni czy grzybów.

Wady ogrzewania podczerwienią

I choć ogrzewanie na podczerwień jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, nie możemy nie wspomnieć o jego minusach. O kosztach już mówiliśmy… Ogrzewanie podczerwienią nie sprawdzi się do grzania wody. Należy bowiem znaleźć dodatkowe źródło energii, co zaś generuje kolejne koszty. Zwróćmy również uwagę na stopień izolacji budynku. Jeżeli izolacja pozostawia wiele do życzenia, ogrzewanie podczerwienią nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Gdzie zamontować ogrzewanie podczerwienią?

Kwestią kluczową przy wyborze konkretnego systemu grzewczego jest charakter i metraż ogrzewanej powierzchni. Ogrzewanie podczerwienią daje nam duże pole do popisu, tym samym może być zamontowane niemal wszędzie. Może zostać wykorzystane zarówno do ogrzania mieszkania, jak i dużych kubatur czy powierzchni otwartych i półotwartych.

Czy warto?

Jak możecie zauważyć, ogrzewanie na podczerwień ma znamienny wpływ na nasze zdrowie, a także ogólne samopoczucie. Nie da się ukryć, iż system ten jest doskonałą alternatywą tradycyjnych grzejników. Promienniki cieplne i panele grzewcze są ekonomiczne, estetyczne i efektywne. Decydując się na zmianę dotychczasowego systemu ogrzewania, zrób dokładny research. Ogrzewanie podczerwienią to bowiem doskonały wybór!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj