Wycinanie i przecinanie różnego rodzaju elementów można wykonywać metodami tradycyjnymi przy użyciu np. pił, ale można także zastosować w tym celu ich innowacyjne alternatywy. Mimo że drugi z tych przypadków początkowo niesie ze sobą konieczność dokonania sporych inwestycji, w praktyce stanowi krok milowy w kierunku istotnego zwiększenia rentowności firmy. W ramach niniejszego wpisu przedstawiamy pokrótce jedno z takich właśnie innowacyjnych rozwiązań. Czym ono jest, na czym polega i jakie korzyści się z nim wiążą? O tym poniżej.

Maszyny CNC do cięcia – informacje wstępne

Cięciem CNC określa się nowoczesną technikę obróbki, do której przeprowadzenia niezbędne jest zastosowanie maszyn sterowanych komputerowo, określanych w skrócie jako maszyny CNC – rozwinięciem tego skrótu są angielskie słowa „Computerized Numerical Control”, co w przetłumaczeniu na język polski oznacza właśnie komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Zautomatyzowanie procesu cięcia niesie ze sobą wiele rozmaitych korzyści związanych zarówno z samą jakością produkowanych przez dane przedsiębiorstwo elementów, jak i z usprawnieniem efektywności jego działania.

Jak działają maszyny CNC i jaki udział ma w ich pracy operator?

Procedura stosowania maszyny CNC rozpoczyna się od etapu wspomaganego komputerowo projektowania. W kolejnym kroku następuje przekształcenie opracowanego w ten sposób projektu w szczegółowy schemat sterowania maszyną. Po uzyskaniu wspomnianego schematu przechodzi się z kolei do właściwej części procedury, podczas której urządzenie w sposób zautomatyzowany realizuje przygotowany wcześniej plan.

W trakcie trwania opisywanego procesu wszelkie czynności nadzorowane są drobiazgowo przez specjalistyczne oprogramowanie oraz sterowniki CNC, na bieżąco komunikujące się z operatorem. W tym celu wykorzystują one dedykowany interfejs użytkownika, dzięki któremu operator jest w stanie efektywnie kontrolować pracę maszyny CNC nie tylko poprzez śledzenie jej postępów, ale również uzyskując możliwość modyfikowania układu współrzędnych, zmieniania konkretnych parametrów obróbki, a także wprowadzania innych niezbędnych poprawek w ramach procesu.

Najważniejsze zalety cięcia CNC

Skoro wiemy już, jak działają maszyny CNC oraz na czym w ogóle polega wspomniana technika obróbki, przejdźmy do wyszczególnienia jej kluczowych atutów. Spośród nich wymienić należy zatem przede wszystkim:

  • cięcie o precyzji nieosiągalnej dla żadnych metod konwencjonalnych,
  • całkowita powtarzalność obróbki, dzięki której wszystkie elementy wykonywane w ramach tego samego projektu będą względem siebie identyczne,
  • ograniczenie do skrajnego minimum ilości opadów materiałowych,
  • brak konieczności dodatkowego wykańczania krawędzi obrabianych detali, dzięki czystej i gładkiej powierzchni cięcia.

Na koniec warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione powyżej zalety cięcia CNC są osiągalne wyłącznie wtedy, kiedy użytkownik korzysta z nowoczesnych, sprawnych i efektywnie działających maszyn od doświadczonego producenta. Jednym z liderów rynku jeśli chodzi o branżę obrabiarek CNC, jest założona w 1990 roku polska firma Eckert AS Sp. z o.o., która obecnie eksportuje swoje produkty do 34 krajów z różnych części świata. W przypadku zatem zainteresowania profesjonalnymi i długotrwale niezawodnymi urządzeniami do ciecia CNC, gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj