Zakup komputera stacjonarnego nie zawsze jest łatwym zadaniem. W sklepach znajdziemy bardzo różnorodne modele – dla każdego z nas idealny komputer będzie nieco inny, ponieważ wszystko zależy od tego, jakim celom ma służyć. Jak wybrać komputer stacjonarny, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby?

 • Kupno komputera stacjonarnego – na co zwrócić uwagę?
 • Zestaw komputerowy – gotowy czy składany?
 • Komputer stacjonarny do nauki lub codziennego użytku
 • Komputer stacjonarny do pracy
 • Komputer stacjonarny do gier

Kupno komputera stacjonarnego – na co zwrócić uwagę?

O sprawności, użyteczności i możliwościach komputera decydują przede wszystkim użyte w nim podzespoły. Porównując je, dowiemy się, czy dany komputer będzie dla nas odpowiedni. Na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę?

 • Procesor – to najważniejszy element komputera, dzięki któremu urządzenie może wykonywać swoją pracę. To właśnie od niego zależy sprawność komputera – im więcej ma rdzeni i wątków, tym bardziej zaawansowane programy będziemy mogli obsługiwać. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli nasza praca wymaga korzystania z oprogramowania służącego do tworzenia grafik i animacji.
 • Karta graficzna – szczególnie ważna, gdy komputer ma nam służyć do grania w gry. Karta graficzna nie tylko odpowiada za doskonałą jakość obrazu, ale także wspomaga procesor w wykonywaniu niezbędnych obliczeń. Wpływa więc na szybkość naszego sprzętu.
 • Dysk twardy – istotna jest jego pojemność i prędkość działania. Wpływa na to, jak szybko możemy wykorzystywać przechowywane zasoby, zapisywać je i odczytywać.  Na rynku dostępne są dyski talerzowe (HDD) oraz dyski półprzewodnikowe (SSD)
 • Pamięć RAM – dzięki niej możliwe jest wykonywanie wielu operacji naraz. Ważna jest częstotliwość taktowania i pojemność pamięci – im większa, tym lepiej.
 • Płyta główna – umożliwia zamontowanie pozostałych podzespołów – ważna jest jej kompatybilność z resztą elementów.
 • Zasilacz – sprawny i wytrzymały posłuży nam przez wiele lat
 • System operacyjny – czasem jest dołączony do zestawu, a czasem trzeba kupić go oddzielnie.

Zestaw komputerowy – gotowy czy składany?

Samodzielne wybranie wszystkich elementów komputera stacjonarnego może być trudne. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup gotowego zestawu – dzięki temu nie muszą zastanawiać się nad tym, czy wszystko do siebie pasuje i będzie dobrze współgrało. Zestawy komputerowe to także świetna opcja dla tych, którzy chcą nowy komputer kupić jak najszybciej i nie mają czasu na analizowanie parametrów każdego elementu. Takie komputery są sprawne, gotowe w moment i gwarantują, że wszystkie podzespoły będą ze sobą kompatybilne. Dają jednak mniejszą możliwość konfiguracji i dostosowywania do indywidualnych potrzeb. Co jest lepszym rozwiązaniem? By na to odpowiedzieć, trzeba zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami – i dopasować do nich  zakup.

Komputer stacjonarny do nauki lub codziennego użytku

Domowy komputer wykorzystywany jest najczęściej do rozrywki, załatwiania różnych niezbędnych formalności lub nauki. Urządzenie, które ma służyć do przeglądania sieci internetowej, przygotowywania się do lekcji i zajęć lub wysyłania e-maili nie musi posiadać podzespołów z wyższej półki. Świetnie sprawdzą się te prostsze i tańsze, dzięki którym komputer będzie kosztował mniej – a nadal będzie zupełnie spełniał swoje funkcje i zaspokajał nasze potrzeby. Nie ma sensu kupować zbyt dobrego komputera, jeśli wiemy, że nie wykorzystamy na pewno jego potencjału.

Komputer stacjonarny do pracy

Wybierając komputer do pracy, należy zastanowić się, do jakich konkretnie celów ma służyć – zależnie od typu wykonywanej przez nas pracy, będziemy korzystać z różnych programów i narzędzi. Podstawowy pakiet biurowy – edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne, przeglądarka – nie jest wymagający, jednak jeśli zajmujemy się animacją, programowaniem lub grafiką – sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Warto sprawdzić wymagania programów, z jakich będziemy korzystać – by wiedzieć, jaki sprzęt jest nam niezbędny.

Komputer stacjonarny do gier

Gracze, którzy lubują się w nowościach i skomplikowanych grach, muszą odpowiednio skompletować swój zestaw komputerowy – by urządzenie było w stanie zapewnić komfortową rozrywkę najwyższej jakości. Tu najważniejsza jest wydajność komputera – aby nawet najbardziej wymagające gry nie przerastały jego możliwości. Procesor w takim komputerze powinien mieć jak najwięcej rdzeni – to zapewni płynne wyświetlanie grafik o wysokiej rozdzielczości. Nie bez znaczenia jest też karta graficzna, a także pamięć RAM. Im lepsze podzespoły wybierzemy, tym większa będzie ilość tytułów, w które możemy zagrać.

Wybór najlepszego komputera stacjonarnego wymaga określenia swoich oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych. Wiedząc, jakim celom ma służyć komputer i ile pieniędzy możemy na niego przeznaczyć, z pewnością wybierzemy odpowiedni dla siebie model. Porównując poszczególne komputery, należy zwracać uwagę na parametry poszczególnych podzespołów, porównując je do wymagań programów, z którymi będziemy pracować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj