Mamy pracownika sumiennego, pracowitego i nie chcemy go stracić? Jak go nagrodzić i tym samym sprawić by został z nami na lata.

O pracowników wcale nie jest łatwo. Ofert jest sporo, ale często znalezienie wykwalifikowanego pracownika, który do tego będzie sumienny i pracowity, to bardzo ciężka sprawa. A jeśli mamy takiego pracownika, powinniśmy zrobić wszystko, by czuł się odpowiednio wynagradzany za swoją pracę i chciał dalej z nami współpracować. Jak zatem nagradzać pracownika?

Najczęściej stosowaną nagrodą jest premia pieniężna. Oczywiście to stwarza pracownikowi możliwość kupienia sobie czegoś ekstra lub odłożenia na przyszłość. Pamiętajmy jednak, że premia nie będzie miała znaczenia, gdy pracownik zarabia ogólnie za mało. To bardzo ważne, by jego podstawowe potrzeby były zachowane. Ważne też by premia była godziwa. nagroda w postaci 20 zł raczej nikogo nie ucieszy, a raczej sfrustruje. Zasada jest taka, ze trzeba dawać takie nagrody z których sami bylibyśmy zadowoleni.

Popularne są również wszelkiego rodzaju vouchery i kupony na zakupy świąteczne, kino, teatr, a także dodatkowe zajęcia sportowe np. lekcje pływania w szkółce Swimmotion, lekcje tenisa itp. To stwarza możliwości rozwijania swoich umiejętności, poprawy kondycji, nawiązania dodatkowych relacji towarzyskich. To wszystko korzystnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny pracownika.

Często firmy oferują pracownikom także pakiety ubezpieczeniowe lub zdrowotne np. w Luxmed oraz karty klubowe np. na siłownię np. karta multisport. Takie karty umożliwiają pracownikowi rozwój fizyczny i zachowanie ciała w formie, co również wpływa na jego zahartowanie. Taki pracownik nie tylko będzie lepiej pracował, ale również mniej chorował.

Bywa, że pracownicy dostają także dodatki na wakacje czy ferie, tzw. wczasy pod gruszą. To oczywiście także korzystne, bo każdy zastrzyk finansowy przy dzisiejszych cenach wyjazdów jest mile widziany.

Nagradzając pracownika pamiętajmy, że wszystkie podstawowe jego potrzeby muszą być zaspokojone. Jeśli oferujemy mierną pensję, słabe warunki i kiepską atmosferę w pracy, to dodatkowa premia będzie raczej zadośćuczynieniem niż nagrodą. Taki pracownik wcześniej czy później i tak nas opuści zwłaszcza jeśli jest wysoko wykwalifikowany. Takich pracowników zawsze brakuje na rynku. Inni więc łatwo nam go odbiorą, jak tylko nadarzy się okazja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj