Całkowity koszt zatrudnienia pracownika ponosi pracodawca i jest on zależny przede wszystkim od rodzaju umowy, na jaką pracownik będzie zatrudniony. Pracodawca finansuje również część składek ZUS pracownika. Obliczanie wynagrodzeń wymaga wiedzy i odpowiednich kwalifikacji.
Jakie koszty ponosi pracodawca z tytułu zatrudnienia pracownika?
Jeśli jesteś pracodawcą, masz obowiązek opłacać wynagrodzenie dla pracownika oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Są to Twoje koszty związane z zatrudnieniem. W koszty należy również wliczyć takie sprawy, jak np. przeprowadzanie badań lekarskich i szkoleń BHP. Ponadto pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe, zapewnić płatny urlop oraz zrekompensować pracę na nadgodzinach. Jeśli wystąpi przestój w pracy, któremu pracownik nie zawinił, również należy wypłacić takiej osobie wynagrodzenie. Wynagrodzenie określa się w umowie o pracę w kwocie brutto i może się ono składać z elementów stałych, np. wynagrodzenie zasadnicze lub elementów zmiennych, np. stawki zależne od określonych rezultatów. Należy pamiętać, że istnieje coś takiego jak minimalne wynagrodzenie za pracę i w 2021 roku wynosi ono 2800zł brutto. Obliczanie płacy jest niezwykle ważnym elementem, do którego najlepiej zatrudnić wykwalifikowane osoby.
Czym jest naliczanie wynagrodzeń?
Zatrudniając pracowników, musisz pamiętać o rzetelnym i zgodnym z prawem naliczaniem wynagrodzeń. Dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie odpowiedzialności za poprawne wykonywanie zadań płacowych firmie zewnętrznej. Obliczanie płacy przez wykwalifikowany zespół pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić czas i pieniądze, a także daje gwarancje poprawnie wykonanej usługi, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Potrącenia są inne dla różnych osób, ze względu na umowę, na którą są zatrudnieni, a wszelkie błędy w wyliczaniu pensji mogą prowadzić do konsekwencji prawnych oraz finansowych. Firma zajmująca się wyliczaniem wynagrodzeń obliczy kwotę należną pracownikowi oraz kwoty składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy.