Do Internetu ma dostęp większa część polskiego społeczeństwa. Wśród takich osób są również dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Sieć daje możliwość czerpania informacji, ale jest również źródłem wielu niebezpieczeństw. Warto znać sposoby na to, jak uchronić dziecko przed ciemną stroną Internetu.

Odpowiednia edukacja to podstawa

Mimo że w szkole od najmłodszych lat uczy się dzieci korzystania z komputera, wciąż za mało mówi się o niebezpieczeństwach z tego płynących. W Smartix.pl poruszaliśmy już tematy dotyczące m.in. popularnych serwisów społecznościowych dla dzieci. Zrozumiałym jest, że dziecko chce korzystać z dostępu do Internetu w takim samym stopniu jak jego rówieśnicy. Aby zapewnić dziecku podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa, powinno się zacząć od rozmowy. Wytłumacz dziecku, w jakim celu może korzystać z sieci i ile czasu na to przeznaczyć. Dzieci są bardzo mądre i szybko chłoną wiedzę, dlatego jeśli potraktujesz je poważnie i zaczniesz od rozmowy, masz szansę przekonać malucha do swoich poglądów.

Sposoby na kontrolę dziecka w Internecie

Kontrola treści, jakie dziecko przegląda w Internecie, służy jego dobru. Przy mniejszych dzieciach można samemu otwierać poszczególne strony, np. z bajkami, a później zmieniać je, jeśli dziecku się znudzą. Dodatkowo istnieją specjalne filtry rodzicielskie, które możesz zastosować w przeglądarce, a które zablokują dostęp do poszczególnych treści. Dotyczy to zarówno komputerów, jak i smartphonów. Na systemie operacyjnym android najpopularniejsze aplikacje do ochrony to m.in. Google Family Link, Child Control czy Kids Place. Pamiętaj jednak, że najlepsze programy nie zastąpią szczerej rozmowy o zagrożeniach. Do takich rozmów można się przygotować, korzystając z dostępnych w sieci lekcji dla rodziców oraz porad psychologów i informatyków zajmujących się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Na stronie Smartix.pl znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące tematów dzieci i Internetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj