Nadchodzi wiosna i nieubłaganie zbliża się czas wyboru przedszkola i zgłoszenia dziecka w systemie rekrutacji. Decyzja gdzie posłać dziecko nie jest łatwa, bo to pierwszy krok w edukacji naszej pociechy. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

W marcu wnioskujemy o przyjęcie dziecka do przedszkola państwowego. Jego podstawową zaletą jest cena oraz wykwalifikowana kadra, niemniej przedszkola często są niedofinansowane przez co brakuje materiałów czy zabawek. Czasem to rodzice zapewniają dodatkowe środki. Bezdyskusyjną wadą przedszkoli państwowych jest trudność dostania się do nich. Wiele osób, które składają wnioski nie dostaje się, albo otrzymuje miejsce bardzo daleko od domu.

Doskonałą alternatywą są przedszkola prywatne. Nie da się ukryć, że są one znacznie droższe, jednak są w stanie zapewnić dzieciom znacznie więcej zajęć i warsztatów, które przyczyniają się do ich rozwoju.

Przedszkoli jest dużo. Czym się kierować przy wyborze?

Przede wszystkim odległością od domu lub pracy. To ważne, bo jeśli przedszkole jest daleko, nakładamy na siebie konieczność dowożenia dziecka. Zarówno my jak i ono spędza wówczas sporo czasu w samochodzie, a korki również sprawiają, ze dojazd może zająć sporo czasu. Konieczne jest wówczas wcześniejsze wstawanie. Bliska lokalizacja jest zatem ogromną zaletą.

Kolejna kwestia to kadra nauczycielska. Warto sprawdzić opinie o przedszkolu i Wychowawczyniach, bo to one będą potem przebywać z naszymi dziećmi i mieć wpływ na ich rozwój.

Warto zwrócić również uwagę na ilość dodatkowych zajęć, które pozwalają dziecku się rozwijać na wielu polach i kształtować swoje pasje i predyspozycje np. tak jak w przedszkolu Fiqmiku na Mokotowie. Często przedszkola zamieszczają w mediach społecznościowych relacje z zajęć i dodatkowych warsztatów. Wystarczy poświęcić chwilę czasu i możemy się naprawdę bardzo dużo dowiedzieć.

Ważną rzeczą jest również zaplecze gastronomiczne oraz lokalowe. Odpowiedni catering czy kuchnia na miejscu są podstawą prawidłowego rozwoju naszego malucha. W końcu to odpowiednie żywienie zapewnia naszym pociechom odpowiednią odporność, rozwój i zadowolenie. Istotną kwestią jest również wielkość sal, obecność ogrodu i placu zabaw. Ciasne pomieszczenia i mały zaniedbany ogródek na pewno nie wpłyną pozytywnie na nasze dziecko. Warto więc i temu aspektowi poświęcić nieco uwagi.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze Panie, zajęcia i ogród nie zrekompensują dziecku uwagi rodzica. Starajmy się więc wybrać najlepsze przedszkole, które spełnia możliwie wszystkie w/w warunki, ale też nie zapominajmy o zabawie i rozmowie z dzieckiem po pracy, bo nasz syn czy córka wymaga naszej uwagi i ciepła. Tego żadne przedszkole nie zapewni w 100%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj