Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie. O wielu rzeczach należy pamiętać i wiele brać pod uwagę. Czy lepiej zrobić wszystko samemu, czy wziąć firmę, która zrobi wszystko za nas?

Przede wszystkim należy się zastanowić czy budować dom samodzielnie czy za pomocą firmy budowlanej, która załatwi wszystkie formalności, pozwolenia i odda nam budynek pod klucz. Podstawowym ograniczeniem tutaj są koszty. Podejmując decyzję o firmie zewnętrznej, która zajmie się wszystkim, musimy liczyć się z nawet 40% większymi kosztami. Jest to oczywiste, bo nikt za darmo nie zajmie się wszystkim za nas.

Biorąc wszystko we własne ręce, ograniczamy zbędne koszty pośrednictwa, ale narażamy się na wiele pułapek, gdyż nie znając się na budowie i formalnościach z tym związanych, wiele rzeczy może nam umknąć. Może też być sytuacja, w której ktoś bazując na naszej niewiedzy, wykorzysta ją i narazi nas na dodatkowe koszty, czyli kolokwialnie rzecz ujmując – naciągnie nas. Może też zdarzyć się sytuacja, że sami narazimy się na niepotrzebne dodatkowe koszty z powodu naszej niewiedzy.

Wyjściem z sytuacji jest częściowe przekazanie prac, a pozostawienie sobie tematu załatwiania formalności związanych z pozwoleniami na budowę. Tu z pomocą urzędników możemy uzyskać wszystkie formalności i tylko pozostawić samą budowę profesjonalnej firmie, która już będzie miała odpowiednio nawiązane kontakty z firmami od okien, instalacji grzewczych, wentylacyjnych, a także swoich glazurników, murarzy itd. Możemy oczywiście sami zakupić pewne komponenty np. artykuły wentylacyjne i odciążyć tym samym ekipę budowlaną. Na pewno to docenią. Warto wesprzeć się nimi w decyzjach, gdyż oni mają doświadczenie i doskonale będą wiedzieli czego nam trzeba.

Nie oznacza to jednak tego, ze na tym nasza rola się kończy. Jak to mówią „pańskie oko konia tuczy”. Warto pilnować inwestycji, sprawdzać postęp prac i poszczególne etapy budowy. Nawet wprawiona i doświadczona firma będzie też miała sporo pytań dotyczących szczegółów budowy.

Na etapie prac często nasza uwaga jest szczególnie potrzebna przy wykończeniu.

To my musimy podjąć decyzję, gdzie ma być tapeta, jaka i jaki kolor ściany ma być w danym miejscu. Musimy wybrać, lub zakupić nawet płytki, gresy i inne artykuły budowlane, bo przecież to my będziemy mieszkać we wnętrzu. Wybór mebli także stoi po naszej stronie. Tu może ewentualnie pomóc nam inna osoba – projektant wnętrz. O ile firma budowlana nim nie dysponuje, można nawiązać współpracę samemu i przygotować projekt według którego będzie prowadzone całe wykończenie domu.

Decyzja jak wybudować dom i za pomocą jakich firm, leży po stronie każdego z nas. Warto jednak się głębiej nad tym zastanowić by nie utknąć później w martwym punkcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj