Dobry pracownik jest na wagę złota. Jak więc zatrzymać dobrego pracownika w firmie?

Pracownik lojalny i pracowity to podstawa dobrego funkcjonowania firmy. Należy o niego dbać i za wszelką cenę starać się zaspokoić jego potrzeby. Jak to zrobić?

Przede wszystkim ważne jest godziwe wynagrodzenie. Mówi się, że pieniądze to nie wszystko, ale bez nich bardzo ciężko jest realizować swoje potrzeby i pasje. Wielu rzeczy nie da się kupić – to prawda – ale jeśli naszego pracownika nie będzie stać na przyjemności i realizowanie swoich pasji w wolnym czasie, wcześniej czy później poszuka innej pracy, gdzie otrzyma pensję, która zapewni jemu i jego rodzinie godziwe funkcjonowanie. Każdy chce móc kupić sobie coś fajnego, móc pojechać na ferie czy wakacje, móc pozwolić sobie na pójście z rodziną do restauracji czy kina.

Kolejną kwestią jest odpowiednie premiowanie szczególnych osiągnięć w pracy. Jeśli nasz pracownik spełnia nasze oczekiwania z nawiązką, na pewno mile widziane będą nagrody czy vouchery na zakupy czy wyjazdy. Taka dodatkowa nagroda motywuje również do dalszej wytężonej pracy. Metoda marchewki jest zdecydowanie lepsza niż kija. Pamiętajmy o tym.

Dodatkowe benefity w postaci pakietu medycznego czy karty multisport są dodatkowym sposobem na zatrzymanie pracownika w firmie. Każde medyczne badanie wykonane prywatnie to znaczący koszt. To samo dotyczy np. zajęć na basenie czy fitnessie. Jeśli zapewnimy pracownikowi takie możliwości, chętniej zostanie z nami na długie lata. Ostatnio popularne są również vouchery na zajęcia tenisa czy pływania np. w szkółce Swimfaster.pl. Dzięki takiemu benefitowi, nasz pracownik może także zachować kondycję i wzmocnić odporność co i dla firmy jest z korzyścią. Jak wiadomo nic nam po pracowniku, który non stop choruje. Zadbanie o jego zdrowie fizyczne jest w interesie firmy.

Dobra atmosfera w pracy również jest ważna. Jeśli pracownik przychodzi do pracy za karę, nigdy nie będzie dobrym pracownikiem. Przyjazna atmosfera, wsparcie i zapewnienie podstawowych potrzeb jest podstawą dobrej i wydajnej pracy. Nie oznacza to, że mamy być super przyjaciółmi pracownika, ale możemy zapewnić mu wsparcie i przyjazną atmosferę, w której będzie czuł się niemal jak w domu.

Jak widać jest wiele sposobów na zatrzymanie dobrego pracownika w firmie. Często też warto przeprowadzić rozmowę by wiedzieć na czym naszemu pracownikowi najbardziej zależy. Dla jednych najistotniejszą kwestią będzie wynagrodzenie, a dla innych przyjazna atmosfera i możliwość rozwoju osobistego. Powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj