Biznesplan to dokument, który bardzo dokładnie opisuje nowe przedsięwzięcie, lub firmę pod kątem planów, możliwości, wydatków, celów a także ewentualnych zagrożeń. Takie opracowanie wymagane jest przez każdą instytucję, która ma zamiar udzielić dofinansowania na rozpoczęcie i kontynuowanie działalności gospodarczej. Bez biznesplanu nie jest możliwe otrzymanie jakiegokolwiek wsparcia finansowego. Dlatego warto go mieć, bo dodatkowo pomaga również w rozwoju przedsiębiorstwa.

Po co tworzyć biznesplan?

Oprócz możliwości otrzymania pomocy finansowej, biznesplan umożliwia ocenę swoich własnych możliwości, sił i zasobów. Dokument taki uwzględnia również liczbę i rodzaj kontrahentów a także prognozuje zainteresowanie towarem wytworzonym przez przedsiębiorstwo lub przewiduje zainteresowanie rodzajem usług, które firma ma wykonywać. Określa również koszty, które są niezbędne do osiągnięcia wyznaczonych celów. Biznesplan bierze również pod uwagę trudności, jakie firma może napotkać w swej działalności, jednocześnie przedstawia ewentualne plan dodatkowy. To wszystko pozwala zawczasu przygotować drogę wyjścia z impasu.

Co powinno znaleźć się w takim dokumencie?

Nie ma sztywnych wymagań co do treści biznesplanu, jednak powinno w nim znajdować się takie działy jak: opis planowanej działalności, jej charakterystyka i plan rozwoju firmy. Dobrze też umieścić tam wszystkie mocne i słabe strony działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj