System operacyjny można porównać do samochodu. Z zewnątrz wydaje się być prosty, a wszystkie najważniejsze funkcje są przemyślane i zaserwowane użytkownikowi w ergonomiczny i efektywny sposób. Przeważnie nie musimy się zastanawiać, jak działa, by korzystać w pełni z jego możliwości.

Im bliżej jednak przyjrzymy się szczegółom i im głębiej zajrzymy pod maskę, tym bardziej skomplikowane okazują się procesy stojące za działaniem obu przykładów. I tym łatwiej zepsuć coś, majstrując bez wiedzy i ostrożności.

Kiedyś systemy operacyjne zapewniały nieuważnym użytkownikom ograniczone możliwości. Jeśli zmieniliśmy ustawienia bądź zainstalowaliśmy oprogramowanie ingerujące w działanie systemu w taki sposób, że stawał się on niestabilny, pozostawała nam reinstalacja bądź format. Przeważnie wiązało się to z utratą danych i startem w świeżej wersji systemu.

Dziś, dzięki dostępowi do sieci i nieustannemu rozwojowi narzędzi, taka sytuacja jest rzadkością. W większości przypadków system operacyjny możemy naprawić bądź przywrócić, nie tracąc danych.

Poniżej prezentujemy parę sytuacji, w których wbudowane narzędzia systemowe mogą Wam pomóc pokonać problemy ze źle działającym oprogramowaniem.

Naprawa Windows 10

Pierwszy krok, kiedy system nie ładuje się bądź po załadowaniu często wywraca. Co ważne, nie poprawi to sytuacji, kiedy np. obraz na ekranie jest odwrócony (spróbuj konfiguracji CTRL + ALT + strzałki kierunkowe), albo działa wolno. W takim przypadku mogą pomóc ustawienia zasilania, defragmentacja systemu, oczyszczenie jego pamięci, bądź rozwiązane sprzętowych problemów z przegrzewającym się procesorem.

Narzędzia naprawy pomogą, gdy procesy zachodzące w tle przy ładowaniu bądź pracy systemu napotykają na ciągłe błędy i konflikty, które sprawiają, że ten przestaje działać, bądź nie działa prawidłowo.

W tych przypadkach pomóc może narzędzie Windows Startup Repair.

Przejdź do menu Zaawansowane opcje uruchamiania systemu Windows 10. Na większości urządzeń naciśnięcie klawisza F11 zaraz po włączeniu spowoduje przejście do zaawansowanych opcji uruchamiania systemu Windows 10. Tam wybierzcie opcję „Troubleshoot”.

Z otwartego menu wybierz „Advanced options”, a potem „Startup Repair”. Teraz system przejdzie parokrotnie proces rozruchu systemu, sprawdzając zachodzące wówczas procesy pod kątem błędów i konfliktów. Jeśli jakieś znajdzie, postara się je naprawić. W wielu przypadkach rozwiązuje to kwestię.

Przywracanie systemu Windows

Z tego samego menu możemy przeprowadzić przywracanie systemu Windows.

Warto od czasu do czasu ustawiać punkt przywracania systemu, tak by Windows miał do czego wrócić. Jeśli takiego nie ustawiliśmy wcześniej, nie będziemy mieli możliwości skorzystania z tej funkcji.

Przeprowadzanie skanu systemu

Często zdarza się, że problemy z naszym komputerem mają źródło w uszkodzonym pliku. Może się to brać z nadpisania pliku systemowego, niepoprawnego zamknięcia systemu bądź przyczyn losowych wynikających ze skomplikowania procesów działających w tle oprogramowania.

By przeprowadzić taki skan, otwieramy menu Windows i we wbudowaną wyszukiwarkę wpisujemy polecenie ”cmd”.

System powinien znaleźć aplikację „Command Prompt, której ikonę klikamy prawym klawiszem i uruchamiamy jako administrator. W wierszu poleceń, który pojawi się po uruchomieniu, wpisujemy polecenie „sfc /scannow” i czekamy. System przeskanuje kluczowe pliki i, jeśli znajdzie jakieś problemy, postara się je naprawić.

To jednak tylko część możliwości, jakie daje nam Windows. Programiści z Cupertino włożyli sporo pracy, by system potrafił uleczyć się sam. Bardziej zaawansowane metody opisujemy w dedykowanym im artykule. Zapraszamy do lektury: https://lenovozone.pl/blog/przywracanie-systemu-windows-10/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj