Producenci najnowszych telefonów stosują wytrzymałe szkła, które mają zapewnić dobrą ochronę podczas ewentualnego upadku. Czy są one w stanie sprawić, że telefon wyjdzie obronną ręką w kryzysowej sytuacji? Sprawdź!

Charakterystyka szkieł Gorilla Glass

W zdecydowanej większości smartfonów stosowane są szkła dostarczane przez firmę Corning. Nazwa Gorilla Glass może kojarzyć się wielu osobom, ponieważ to właśnie takie szybki są montowane w telefonach Huawei, Samsunga, Sony, czy Apple. Do tej pory na rynku pojawiło się kilka generacji tego rozwiązania.

Głównym celem producenta jest zapewnienie możliwie najlepszej ochrony. Najnowsze szkło Gorilla Glass szóstej generacji zostało poddane rygorystycznym testom. Podczas 15 prób zrzucono smartfona z wysokości 1 metra na twardą powierzchnię. Wyniki potwierdziły, że wytrzymałość Gorilla Glass 6 jest dwukrotnie wyższa od piątej generacji. Dla użytkowników najważniejszy jest fakt, że podczas pierwszego upadku telefon z tym szkłem przetrwał.

Szkła Corning w iPhone’ach

Zanim pierwszy iPhone został zaprezentowany w 2007 roku, Steve Jobs poprosił szefa firmy Corning o dostarczenie szkła, które będzie w stanie wytrzymać zadrapania. Kilkanaście lat temu jedyną ochroną przedniego panelu był plastik. Współpraca obu firm przebiegała bardzo dobrze do tego stopnia, że w 2019 roku Apple zainwestowało w Corning 250 milionów dolarów. Efektem tego jest stworzenie najmocniejszego na świecie szkła i umieszczenie go w iPhone’ach 11 oraz iPhone’ach 11 Pro. Szybki stosowane we wszystkich iPhone’ach spisują się bardzo dobrze i zwykle są w stanie wytrzymać naprawdę dużo.

 serwis AppleFix

Czy przedni panel telefonu jest podatny na uszkodzenia?

Niestety, mimo że technologia firmy Corning z każdym rokiem jest coraz bardziej zaawansowana, to nie oznacza, że smartfony wyposażone w szkła Gorilla Glass są niezniszczalne. Serwis AppleFix na co dzień zajmuje się naprawą iPhone’ów. Serwisanci twierdzą, że naprawa zbitej szybki iPhone’ów 7, czy 6S wciąż jest bardzo popularna. Problemy dotykają nie tylko posiadaczy starszych iPhone’ów. W nowszych modelach takich jak iPhone X, XR, czy XS Max również zdarzają się sytuacje, gdy na przednim panelu pojawia się pęknięcie przypominające pajęczą sieć. W 99% przypadków powodem jest nieszczęśliwy upadek. Wystarczy niefortunne ułożenie ekranu i przy kontakcie z twardym podłożem nie będzie miał on większych szans. Jednak, Szymon Krych z AppleFix uspokaja:

„Do tej pory serwisy oferowały jedynie wymianę całego wyświetlacza, co było dla posiadacza iPhone’a sporym wydatkiem. W naszym serwisie postanowiliśmy zmniejszyć koszty naprawy, wprowadzając opcję wymiany samego szkła w iPhonie. Ta usługa jest możliwa tylko wtedy, gdy dotyk jest sprawny, a na wyświetlaczu normalnie pojawiają się treści. Do naprawy wykorzystujemy profesjonalny sprzęt!” 

Jak widać, zbita szybka iPhone nie oznacza, że trzeba będzie zacząć rozglądać się za całkowicie nowym modelem. Naprawa jest jak najbardziej możliwa!

Ile kosztuje naprawa zbitej szybki w smartfonie?

Naprawa zbitej szybki w starszych iPhone’ach to koszt około 300-400 złotych. Na większe wydatki muszą przygotować się posiadacze takich modeli jak iPhone X, czy iPhone XS Max. Wymiana szybki iPhone może kosztować nawet 1500 złotych. Podobne kwoty oferują serwisy za naprawy telefonów z Androidem. Zaawansowane przednie panele są drogie, a to znacznie podnosi koszty ewentualnego serwisu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj