VPN, czyli virtual private network to usługa, dzięki której możesz komunikować się z dowolnymi stronami i usługami w sieci pod IP zewnętrznego serwera, z którym twój komputer współpracuje za pośrednictwem szyfrowanego połączenia. To daje spore możliwości i swobodę, ale przede wszystkim doskonale chroni twoją prywatność, bo przesyłane i odbierane dane nie mogą być poznane przez osoby trzecie, bez względu na to, z jakiego sprzętu korzystają i jak duże umiejętności mają. Przyczyn, dla których warto chronić swoją prywatność w sieci jest naprawdę mnóstwo – oto 7 najważniejszych.

  1. Włamanie na konto w banku
  2. Pożyczka „na twoje konto”
  3. Wyciek poufnych materiałów
  4. Kradzież tożsamości
  5. Włamanie do domu
  6. Działania służb specjalnych
  7. Blokowanie dostępu do usług

Włamanie na konto w banku

Żyjemy w czasach, gdy bankowość elektroniczna jest właściwie wszechobecna, a z jej usług korzystamy na każdym kroku, robiąc zakupy lub wykonując przelewy. Zdecydowana większość takich operacji wymaga połączenia z siecią. Przy nieszyfrowanym połączeniu istnieje spora szansa na to, że dane do logowania dostaną się w ręce cyberprzestępców, którzy następnie wykorzystają je do wyczyszczenia twojego konta bankowego.

Pożyczka „na twoje konto”

Łupem przestępców mogą paść nie tylko dane służące do logowania się do konta bankowości elektronicznej. Równie atrakcyjnym kąskiem okazują się dla nich dane osobowe – imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL czy adres zameldowania. Te mogą bowiem posłużyć im do wyłudzenia pożyczki pozabankowej, a czasem nawet kredytu bankowego. Jeśli nie będziesz w stanie udowodnić, że to nie ty je zaciągnąłeś, pozostanie ci spłacenie sporej nieraz kwoty.

Wyciek poufnych materiałów

Bez szyfrowanego połączenia dość łatwo jest również o to, by cyberprzestępcy weszli w posiadanie danych umożliwiających im zalogowanie się do twoich kont w internetowych komunikatorach, portalach społecznościowych albo poczcie elektronicznej. Wówczas bez większych problemów mogą uzyskać poufne materiały związane z twoim życiem prywatnym lub zawodowym, które następnie posłużą im do szantażowania lub skompromitowania twojej osoby. To będzie wiązać się ze stratami wizerunkowymi i finansowymi i na pewno jest dostatecznym powodem do tego, by skorzystać z VPN. Recenzje poszczególnych usług znajdziesz między innymi w serwisie Dobry VPN.

Kradzież tożsamości

Dostęp do twoich kont przestępcy mogą wykorzystać również po to, by twoim kosztem nieco się zabawić, wysyłając do twoich znajomych, współpracowników, klientów lub przełożonych dziwne wiadomości. Konsekwencje takiego przejęcia mogą jednak być jeszcze poważniejsze, jeśli włamywacz posłuży się twoimi danymi przy internetowych zakupach – należność zostanie oczywiście pobrana z twojego konta.

Włamanie do domu

Uważna lektura twoich prywatnych wiadomości pozwoli włamywaczowi dobrze zorientować się w twoim rozkładzie dnia. Wiedząc, kiedy wychodzisz do pracy lub na trening albo w jakim terminie planujesz wakacje czy służbowy wyjazd, będzie miał przed sobą dużo łatwiejsze zadanie planując włamanie do twojego domu. Straty mogą okazać się jeszcze poważniejsze, jeśli kradzież znajdujących się w mieszkaniu dóbr połączy z opróżnieniem konta bankowego i innymi „psikusami” – a mając taką możliwość z całą pewnością z niej skorzysta.

Działania służb specjalnych

Tego oczywiście osoby z „czystym sumieniem” nie muszą się obawiać, ale sama świadomość, że osoby trzecie mają szeroką wiedzę na temat tego, co robisz w sieci nie należy do najprzyjemniejszych. Skorzystanie z VPN eliminuje ten problem i daje ci pewność, że dostępu do twoich danych nie uzyska żadna osoba niepowołana.

Blokowanie dostępu do usług

To zaleta ważna dla osób przebywających na terytorium krajów blokujących niektóre strony i usługi – na przykład w Rosji, Chinach czy Iranie, których obywatele nie mogą łączyć się z wybranymi serwisami social media lub streamingowymi. Dzięki VPN możliwe jest proste obejście tych blokad.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj