Technologia druku 3D rozbudza wyobraźnię już od dobrych kilku lat. Nic w tym dziwnego – dzięki nowoczesnym urządzeniom i materiałom do druku (zwanymi filamentami) możliwości tworzenia przedmiotów dla wielu branż wydają się wręcz nieograniczone. Jednak póki co drukarki do domowego użytku nie są w stanie zaspokoić potrzeb wymagających klientów, w związku z czym pojawia się konieczność skorzystania z usług profesjonalnej firmy. Jak ją wybrać? Co powinna mieć w ofercie drukarnia 3D z prawdziwego zdarzenia?
Różnorodność drukarek 3D
Profesjonalna drukarnia 3D powinna być wszechstronna, co oznacza, że dysponuje kilkoma urządzeniami do druku przestrzennego o różnej wydajności. Nie chodzi tu jedynie o obsługę kilku projektów jednocześnie, ale również o dopasowanie oferty do potrzeb klienta. Zróżnicowanie sprzętowe pozwala także odpowiednio reagować np. na błyskawiczne zlecenia. W drukarni tego typu królować musi sprzęt profesjonalny, który oferuje wysoką jakość tworzonych elementów, niedostępną w przypadku urządzeń do zastosowania domowego. Co ponadto oznacza dla klienta różnorodność sprzętu?
- może skorzystać z szerokiej oferty materiałów, z których będą wydrukowane zlecone części, prototypy, przedmioty codziennego użytku i wiele innych. Dzisiejsza technologia druku 3D oferuje możliwość tworzenia przedmiotów z tworzyw sztucznych, ale również z metalu czy materiałów drewnopochodnych.
- sprzęt wysokiej klasy umożliwia bardzo precyzyjny i szczegółowy wydruk. Jest tak dzięki cienkim warstwom nanoszonego filamentu (już od 10 mikronów).
- w dużym stopniu brak ograniczeń twórczych. Nowoczesne drukarki 3D pozwalają na realizację śmiałych wizji i eksperymentowanie z różnymi materiałami.
Dostęp do różnych technologii druku 3D
Urządzenia drukujące to nie wszystko. Istotny jest również dostęp do technologii druku 3D, co pozwala na uzyskanie finalnego produktu o pożądanych parametrach. Najpopularniejszymi metodami druku 3D obecnie są technologie FDM/FFF oraz SLA/DLP.
Co one oznaczają? FDM/FFF to technologia polegająca na rozgrzewaniu tworzywa sztucznego do formy półpłynnej i umieszczeniu go na powierzchni roboczej. To bardzo efektywna technika, która umożliwia drukowanie bardzo wytrzymałych z pomocą materiałów takich jak ABS, ASA czy PEI.
SLA/DLP, czyli stereolitografia to metoda, w której stosuje się materiały oparte na żywicy światłoczułej, a te utwardza się za pomocą lasera UV. Technologia DLP świetnie nadaje się do druku małych elementów, które posiadają wiele szczegółów. Mogą to być np. figurki, drobne przedmioty codziennego użytku, gadżety reklamowe, ale też np. implanty i inne materiały do zastosowania w medycynie.
Profesjonalna obsługa
Nie dla wszystkich technologia druku 3D jest jasna i oczywista, więc jej wyjaśnienie leży po stronie kompetentnej obsługi. Osoba taka będzie w stanie jasno i klarownie wyjaśnić klientowi, jakie możliwości mają poszczególne drukarki i co trzeba przygotować, aby druk był w ogóle możliwy. Z drugiej strony profesjonalny pracownik doskonale zrozumie bardziej zaawansowanego klienta, który ma pojęcie o druku 3D. Dzięki temu łatwiej będzie mu dobrać odpowiednią metodą druku do wymagań i przedstawionego projektu.