Często pracownik zaczyna z zapałem, po czym po pewnym czasie zaczyna tracić motywację. Jak temu zaradzić?
Wbrew pozorom wiele można zrobić, by zmotywować pracownika. Każdego wcześniej czy później dopada wypalenie zawodowe, kryzys i ogólna niechęć do pracy. Jako pracodawca możesz zrobić kilka rzeczy.
Pierwsza kwestia to zapewnienie pracownikowi podstawowych potrzeb. Ciężko cieszyć się dodatkową nagrodą, jeśli przeciętna płaca co miesiąc jest zdecydowanie niewystarczająca do utrzymania rodziny. To samo dotyczy warunków w jakich pracownik przebywa. Biuro musi być ogrzane do odpowiedniej temperatury, powinno być jasne, z dostępem do kuchni i toalety. Może zdawać się dziwne, że o tym piszę, ale proszę mi wierzyć, że znam sytuacje, w których te podstawowe rzeczy nie są zapewnione. Często też kierownictwo nie widzi w tym problemu. Pomijam fakt, że zapewnienie odpowiednich warunków pracy jest również narzucone pracodawcom przez ustawodawcę.
Kolejną kwestią jest atmosfera w pracy. Powinna być luźna i przyjazna, tak by pracownik przychodził do pracy z chęcią. Niestety wiele zależy od relacji między pracownikami i samych pracowników. Pracodawcy jednak też czasem stwarzają poczucie napięcia, co nie sprzyja przyjaznej atmosferze w pracy tzw. mobbing.
Dla poprawienia motywacji warto zadbać o jak najwięcej światła w biurze, najlepiej jeśli jest to światło naturalne. Rośliny w biurze, także koją stres i wpływają pozytywnie na nastawienie. Mogą to być duże stojące na podłodze kwiaty doniczkowe lub krzewy. W przypadku gustownych donic drewnianych, które się dobrze prezentują i są jakościowo dobre polecamy stolbar.com.pl – producenta mebli i donic z drewna.
Dostęp do wody pitnej jest koniecznością, ale mile widziane są dostępne napoje typu kawa, herbata, napoje gazowane czy przekąski. Jeśli jeden z pracowników poczuje głód i zaspokoi go przekąską biurową, na pewno będzie bardziej zmotywowany do pracy.
Powszechnie stosowaną formą motywowania są nagrody lub premie za osiągnięcia lub spełnienie określonych zadań lub progów sprzedażowych. Taka nagroda może być pieniężna lub w formie kuponu na zakupy lub na wycieczkę. Może być również voucher do restauracji lub kina czy teatru. Takie nagrody zawsze pozytywnie wpływają na motywację.
Ostatnia kwestia to czas pracy. Pracownik nie powinien przekraczać ustawowo narzuconego czasu pracy. Zmęczony pracownik to pracownik mało wydajny i wkurzony. Tego nie rekompensuje nawet wyższa płaca, bo co komu po płacy, jak nie ma kiedy jej wydać. Brak możliwości spędzenia odrobiny czasu z bliskimi czy rodziną także nie może być niczym zrekompensowane, bo owej więzi nie da się zastąpić. Nawet jeśli początkowo ktoś na takie warunki przystanie, bardzo szybko straci motywację do pracy.
Pamiętajmy, że szczęśliwy i zmotywowany pracownik to dobry i skuteczny pracownik. Postarajmy się więc odpowiednio go zmotywować.