Zdarzyło Ci się utracić dane z komputera? Jeśli tak, na pewno dobrze pamiętasz swój wstrzymany oddech, przyspieszone bicie serca i niemoc, która ogarnia, paraliżując całe ciało. Samodzielne odzyskiwanie danych jest możliwe, a tym samym także przywrócenie spokoju i pokonanie stresu. Warto jednak wiedzieć co można zrobić, a czego lepiej nie ruszać.

Pierwsza zasada – SPOKÓJ

Co może być przyczyną usunięcia danych?

  1. Awaria urządzenia;
  2. Szkodliwe oprogramowanie, czyli wirus;
  3. Atak hakerski;
  4. Mechaniczne uszkodzenie sprzętu;
  5. Omyłkowe usunięcie plików.

Każda przyczyna wiąże się z innym rodzajem postępowania naprawczego, ale we wszystkich przypadkach pożądany jest spokój i zasada – im mniej reakcji tym lepiej. Dlaczego?

Jeśli zdarzyło Ci się utracić dane, na pewno wiesz, że odruchową reakcją użytkownika jest resetowanie, włączanie i wyłączanie komputera. Wydaje się, że ponowne uruchomienie sprawi, że pliki lub dane „jakimś cudem” wrócą.

Tymczasem odzyskiwanie danych jest możliwe, wiedząc o tym, że te, mimo iż zostały skasowane, wciąż znajdują się w pustych sektorach dysku, które czekają na nadpisanie. Co to oznacza? Im więcej jest wykonywanych operacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo odzyskania danych. Warto więc zachować spokój i nie wykonywać wielu, chaotycznych ruchów i zadań.

Odzyskiwanie danych – czego nie robić?

Żeby w całości odzyskać dane ze swojego komputera, a tym samym pozbyć się stresu i strachu, nie warto:

  • otwierać samodzielnie dysku – to zadanie, którym powinni zajmować się profesjonaliści, którzy wiedzą jak obchodzić się z delikatnymi elementami i samą konstrukcją;
  • nie moczyć dysku w ryżu w przypadku zalania sprzętu – owszem, to dość popularna porada, która jednak się nie sprawdza. Nawet jeśli ryż wchłonie nadmiar wody, to jego drobne elementy oraz pył, mogą wyrządzić inne szkody;
  • nie próbować samodzielnie szukać rozwiązania, przez zadawanie urządzeniu kolejnych funkcji, pamiętając, że im więcej ruchów na dysku, tym mniejsza szansa na całkowite odzyskanie danych.

Co można zrobić samemu?

Jeśli jedna próba zresetowania komputera nie przyniosła spodziewanych efektów, można przystąpić do odzyskiwania danych samodzielnie. W jaki sposób?

Żeby działać szybko i w krótkim czasie przywrócić pożądane pliki warto posiłkować się znanymi i polecanymi programami do odzyskiwania danych:

  • Recuva, które jest darmowym narzędziem, dostępnym w Internecie. Nie trzeba obawiać się konsekwencji związanych z brakiem doświadczenia w obsłudze, ponieważ aplikacja jest bardzo intuicyjna;
  • Randora Recovery, który jest uważany za bardzo dokładny program odzyskujący dane. Zanim plik zostanie przywrócony, aplikacja pyta użytkownika o to, czy faktycznie chce przywrócić te dane.

Sprawdzonym sposobem odzyskiwania danych z komputera jest spokój. Wiedząc o tym, że wszystkie dane można przywrócić, nie warto działać chaotycznie. Można spróbować własnych sił, posiłkując się dobrymi programami dostępnymi w Internecie, albo zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą AZ Serwis – naprawa laptopów i komputerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj