Nieustanny stres oraz szybkie tempo życia sprawiają, że współczesny człowiek zmaga się z wieloma schorzeniami, które kilkadziesiąt lat temu nie były obecne aż w takim stopniu. Poradzenie sobie z problemem samemu okazać się może niemożliwe, warto zatem skorzystać ze wsparcia specjalisty. Psychoterapeuta ze względu na doświadczenie jest w stanie zapewnić choremu odpowiednią opiekę.
Jak wygląda pomoc psychoterapeuty?
Wciąż w społeczeństwie obecne są stereotypy, w związku z leczeniem psychiatrycznym bądź psychoterapeutycznym. Stygmatyzacja osób korzystających z pomocy tego typu sprawia, że wiele osób stara się ukryć otrzymywane wsparcie. Nie jest to jednak nic wstydliwego, ponieważ choroby lub schorzenia związane z naturą psychiczną dotknąć mogą każdą osobę – niezależnie od płci, wieku, statusu materialnego czy pochodzenia.
Psychoterapeuta Kraków to osoba, która wdraża leczenie u chorego poprzez psychoterapię. Niejednokrotnie połączona jest ona z leczeniem farmakologicznym, które przypisane jest lekarzowi psychiatrze. Indywidualne spotkania, trwające zazwyczaj około godziny, opierają się na budowaniu relacji pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. Doświadczenie specjalisty umożliwia pacjentowi lepsze poznanie siebie, pozbycie się zahamowań oraz otwarcie się. Pacjent zmagać się może z wieloma trudnościami, których podłoże może być bardzo złożone. Niejednokrotnie problem tkwi znacznie głębiej, niż można by przypuszczać. Rozmowy polegają na znalezieniu jego źródła, a następnie na jego przepracowaniu i wyeliminowaniu.
Kiedy należy umówić się na wizytę?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy trudność, z którą się zmaga, powinna być powodem umówienia się na pierwszą wizytę z psychoterapeutą. Tak naprawdę osoba tego typu pomóc nam może z każdym problemem, z jakim zmagamy się na co dzień. Jego charakter nie ma znaczenia, jednak najczęściej pojawiającymi się trudnościami są: stany depresyjne, lękowe, stres, wahania nastrojów, nerwica, ataki złości, niskie poczucie własnej wartości, trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi bądź zaburzenia emocjonalne.
Leczenie alkoholizmu Kraków wymaga połączenia farmakologii z psychoterapią. Wyjście z nałogu jest niezwykle trudne, dlatego też pomoc specjalisty bywa nieoceniona. Psychoterapia umożliwia poprawę jakości życia nie tylko osoby uzależnionej od alkoholu, ale również wszystkich jej bliskich. Pamiętajmy, że alkoholizm dotyka w równym stopniu uzależnionego oraz całą jego rodzinę. Podobnie, jak w przypadku problemów związanych z naturą psychiczną – nałóg nie wybiera, dlatego też narażeni są na niego mężczyźni oraz kobiety niezależnie od swojego wieku, wykształcenia czy statusu materialnego.